piątek, 21 października 2011

Zachowanie wartości odżywczej owoców przy robieniu surówek i sałatek


Surówki owocowe są najprostsze w wykonaniu a jednocześnie bardzo wartościowe. Ze względu na to, że prawie wszystkie owoce można spożywać na surowo ich rozmaitość jest ogromna. Owoce świeże, dorodne, soczyste i dojrzałe najlepiej jest podawać w całości. Nie tracą one wtedy nic ze swoich wartości odżywczych. Należy jedynie pamiętać o dokładnym umyciu.

Z owoców drobniejszych i uszkodzonych, ale zdrowych i świeżych przyrządzać można surówki owocowe. Przygotowanie ich polega na rozdrobnieniu owoców i przyprawieniu do smaku cukrem. Surówki z niektórych owoców przyprawia się do smaku sokiem lub kwaskiem cytrynowym, ewentualnie olejkiem zapachowym.

Świeże owoce pojawiają się na naszych stołach przeważnie w lecie i jesienią. Jedynie nasze kochane jabłka dostępne są przez cały rok. W sezonie późnojesiennym, a także zimą i wiosną, sporządzać można surówki i sałatki z owoców suszonych, mrożonych oraz wekowanych. Do przygotowania sałatek można wykorzystać także przeciery owocowe. Do sałatek owocowych stosuje się takie same dodatki jak do surówek.

Aby zachować wartość odżywczą owoców przy przygotowywaniu surówek i sałatek zaleca się:
  • na surówki przeznaczać możliwie owoce najświeższe,
  • owoce umyć dokładnie pod strumieniem bieżącej wody,
  • do obierania oraz rozdrabniania owoców używać noży nierdzewnych, tarek szklanych lub z tworzywa sztucznego,
  • po rozdrobnieniu natychmiast łączyć z sosami,
  • owoce na sałatki i kompoty gotować jak najkrócej zalewając je wrzącą wodą,
  • przyrządzać je bezpośrednio przed podaniem.

Brak komentarzy: