środa, 30 listopada 2011

Ciasto kokosowe

Aby przygotować pyszne ciasto kokosowe szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 3/4 szklanki kaszy manny, 1/2 szklanki mąki pszennej, łyżeczka proszku do pieczenia, 1/2 kostki masła, szklanka cukru, 4 jajka, 1/2 szklanki wiórków kokosowych, olejek waniliowy
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Wymieszać kaszę, mąkę i proszek do pieczenia. W osobnym naczyniu utrzeć masło z cukrem, aż masa stanie się puszysta. Powoli dodawać żółtka, ciągle ucierając wsypać mieszankę z mąki i kaszy, dodać wiórki kokosowe i olejek waniliowy. Białka ubić na pianę i wmieszać w ciasto. Całość przelać do formy, wstawić do nagrzanego (220 stopni) piekarnika. Piec około 20 minut, przed podaniem porcje przybrać bitą śmietaną i wiórkami kokosowymi.

wtorek, 22 listopada 2011

Szewska uczta ziemniaczana :)

Aby przygotować ziemniaczaną ucztę szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • ziemniaki, świeża lub wędzona słonina, 2-3 cebule, sól i pieprz
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Ziemniaki wyszorować szczotką w wodzie, opłukać i bardzo cienko obrać - pokroić w cienkie plasterki. Słoninę i cebulę drobno pokroić. W naczyniu układać grubymi warstwami pokrojone ziemniaki, przekładając je słoniną i cebulą. Każdą warstwę posypywać solą i pieprzem.

Na wierzchu ułożyć resztę ziemniaków, nalać 1/2 szklanki wody, nakryć naczynie szczelną pokrywką, zagotować raz na silnym ogniu i wstawić do gorącego piekarnika. Podawać z surowym kiszonym ogórkiem lub surówką z jarzyn.
Smacznej uczty :o)

sobota, 19 listopada 2011

Biszkopt z serem

Aby przygotować biszkopt z serem szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 4 jajka, 4 łyżki cukru, 4 łyżki mąki; masa: 25 dkg białego sera, łyżka masła, 2 łyżki cukru, olejek cytrynowy, tłuszcz
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Oddzielić żółtka od białek. Z białek ubić pianę, pod koniec ubijania dodać cukier, następnie rozmącone z mąką żółtka - wszystkie składniki delikatnie wymieszać.
Ser zmielić w maszynce, rozetrzeć z masłem, cukrem i olejkiem cytrynowym. Masę biszkoptową wlać do wysmarowanej tłuszczem tortownicy, na niej równomiernie rozłożyć masę serową. Piec początkowo w niskiej temperaturze, później stopniowo ją podwyższać.

piątek, 18 listopada 2011

Kotlety z jajek

Aby przygotować kotlety z jajek szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 5 jajek, sucha bułka, natka pietruszki, bułka tarta, tłuszcz, pieprz i sól

Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

4 jajka ugotować na twardo, cebulę drobno posiekać, podsmażyć. Bułkę namoczyć w wodzie, odcisnąć, zmielić z jajkami. Dodać surowe jajko, posiekaną natkę pietruszki, doprawić i wszystko dobrze wymieszać. Z masy uformować owalne kotlety, obtoczyć w bułce tartej, i usmażyć na gorącym tłuszczu.

środa, 16 listopada 2011

Suflet cytrynowy

Aby przygotować suflet cytrynowy szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 1 cytryna, 3 jajka, 6 łyżek cukru, orzechy włoskie, 2 łyżki mąki, masło, bułka tarta
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Z cytryny zetrzeć skórkę, wycisnąć sok. Żółtka ubić z 4 łyżkami cukru, z białek ubić pianę dodając resztę cukru. Ubite żółtka zmieszać z sokiem z cytryny, połową łyżeczki startej skórki, 2 łyżkami posiekanych orzechów i pianą z białek. Wyłożyć masę do naczynia żaroodpornego posmarowanego masłem i posypanego bułką tartą. Piec w 170 stopniach około 25 minut lekko rumieniąc, podawać zaraz po wyjęciu z piekarnika.

niedziela, 13 listopada 2011

Sałatka z ziemniaków, grochu i wędliny

Aby przygotować sałatkę szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 30 dkg ziemniaków, 1/2 szklanki grochu, 15 dkg wędliny, 3 łyżki oliwy, 3 łyżki keczupu, sól, pieprz, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Umyć groch i zalać wodą, zagotować i odstawić na 2 godziny. Następnie posolić i gotować w tej samej wodzie. Ziemniaki ugotować w mundurkach, obrać i pokroić w kostkę, wędlinę pokroić w paseczki. Wszystkie składniki wymieszać, przyprawić solą i pieprzem, zalać oliwą z keczupem i posypać posiekaną natką pietruszki.

czwartek, 10 listopada 2011

Ryba po grecku

Aby przygotować rybę po grecku szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 1/2 odfiletowanej dowolnej ryby, 2 kostki rosołowe, włoszczyzna, 2 cebule, koncentrat pomidorowy ( 1 słoiczek lub puszka), 1/2 szklanki oleju, sol, pieprz, cukier, sok z cytryny
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

We wrzącej wodzie rozpuścić kostki rosołowe, wrzucić do wrzątku umytą rybę i gotować 15-20 minut, tak aby była miękka, ale się nie rozpadała. Jarzyny oczyścić, zetrzeć na tarce (seler, marchew, pietruszkę), a pora i cebulę i drobno posiekać. Zalać olejem, lekko posolić i dusić na małym ogniu.

Po ugotowaniu dodać koncentrat pomidorowy wymieszany z 1/2 szklanki wody. Dusić 10-15 minut. Doprawić do smaku cytryną, solą, cukrem i pieprzem. Na półmisku ułożyć rybę i przykryć ją warstwą gęstego sosu.

wtorek, 8 listopada 2011

Naleśniki po florencku

Aby przygotować naleśniki po florencku szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • ciasto: 25 dkg mąki, 2 jajka, szklanka mleka, sól, olej; farsz: 1,5 kg świeżego szpinaku, 5-6 plasterków szynki, 3/4 szklanki sosu beszamelowego, 15 dkg startego żółtego sera (ostrego), sól, pieprz, oliwa
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Składniki ciasta wymieszać lub zmiksować - na rozgrzanym oleju usmażyć naleśniki. Szpinak umyć, ugotować w posolonej wodzie, odcedzić. Szynkę pokroić w drobne kawałki i wymieszać z częścią sosu oraz ze szpinakiem. Dodać 4 łyżki startego sera. Naleśniki posmarować masą i zwinąć w rulony. Ułożyć je w nasmarowanym oliwą żaroodpornym naczyniu, zalać sosem beszamelowym, posypać pozostałym serem i przyprawić, zapiekać około 10 minut.

niedziela, 6 listopada 2011

Paszteciki z mięsem

Aby przygotować paszteciki z mięsem szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 10 naleśników, 30 dkg gotowanej wołowiny, mała bułka, 2 małe cebule, 5 dkg masła, jajko, 3-4 łyżki śmietany, jajko i 10 dkg bułki tartej, 10 dkg masła do smażenia
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Mięso zmielić w maszynce, dodać namoczoną w wodzie i odciśniętą bułkę. Cebulę drobno posiekać i podsmażyć na tłuszczu. Dodać do mięsa cebulę, jajko i śmietanę. Wszystkie składniki wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem.

Naleśniki smarować farszem, założyć oba boki i zwinąć w rulon. Maczać każdy naleśnik w lekko ubitym jajku, obtoczyć w bułce tartej. Na patelni rozgrzać tłuszcz i smażyć każdy naleśnik na rumiano.

sobota, 5 listopada 2011

Pieczeń wieprzowa z ziołami

Aby przygotować pieczeń wieprzową z ziołami szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 1 kg szynki wieprzowej, 4 cebule, 4 duże ząbki czosnku, 12 dkg masła roślinnego, po pół łyżeczki oregano, bazylii, tymianku i mięty, 2 ziarnka ziela angielskiego, sól, pieprz
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Wieprzowinę dokładnie umyć i osuszyć. Stopić 6 dkg masła, dodać połowę przygotowanych ziół i ząbek czosnku pokrojony w plasterki, zrumienić wieprzowinę. Na pozostałym maśle zeszklić cebulę i czosnek, przełożyć do wieprzowiny, wsypać resztę ziół, utłuczone ziele angielskie, sól i pieprz. Wlać taką ilość letniej wody, aby przykryła mięso. Dusić, aż mięso będzie miękkie. Podawać z surówką z selera lub białej kapusty.

piątek, 4 listopada 2011

Fotomontaż z pomidorem :)

Przed chwilą przypadkowo natrafiłem na bardzo fajnie przerobione zdjęcia, wybrałem te, które łączy element pomidora :)




i na koniec "apetyczny" żółw :D


Fotki znalazłem na stronie http://swiat-obrazkow.pl

Sos cebulowy

Aby przygotować sos cebulowy szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 4 średniej wielkości cebule, łyżka tłuszczu, 1,5 łyżeczki cukru, 1,5 szklanki wywaru z włoszczyzny, sok z połówki cytryny, sól, zasmażka (3 łyżki mąki i 3 łyżki tłuszczu)
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Obrać cebulę, pokroić w półkrążki i udusić na patelni z łyżką tłuszczu, nie rumieniąc. Gdy stanie się szklista przetrzeć przez sito. Z mąki i tłuszczu przygotować rumianą zasmażkę, rozprowadzić wywarem z warzyw, dodać cebulę, sól, cukier i sok z cytryny oraz - dla zabarwienia - dwie łyżki karmelu i stale mieszając, zagotować.

czwartek, 3 listopada 2011

Rosół z wołowiny

Aby przygotować rosół z wołowiny szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 75 dkg wołowiny z kością, porcja włoszczyzny z kapustą, 1 cebula, 1 dkg grzybów suszonych, 1 białko, sól, kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego, natka pietruszki, 2 l wody
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Mięso starannie umyć, przekroić na kilka kawałków, zalać zimną wodą i gotować na wolnym ogniu. Parę razy zdjąć powstałą pianę. Włoszczyznę obrać, umyć, rozdrobnić (można oczywiście skorzystać z mrożonek) i dodać do rosołu wraz z przyprawami i grzybami. Gdy mięso będzie już prawie miękkie, posolić.

Cebulę przed dodaniem dobrze jest przypiec lekko na płycie kuchni lub w piekarniku. Gotować rosół około 1 godziny na małym ogniu, po czym poczekać, aż się ustoi i przecedzić. Jeżeli nie będzie zbyt klarowny, należy dodać do niego roztrzepane białko, zamieszać, zagotować i gdy utworzą się białe "kłaczki" ściętego białka - przecedzić. Podawać z makaronem lub kaszą manną ugotowaną "na sztywno" i pokrojoną w kostkę, posypując posiekaną natką pietruszki.

Który grill wybrać - murowany czy przenośny? Jak czyścić i dbać o grill?

Sezon grillowania mamy już praktycznie za sobą, teraz spokojnie możemy zastanowić się i podjąć decyzję, czy w przyszłym roku wybrać znów grill przenośny, czy może zainwestować w jego murowany odpowiednik.

Murowany grill to ciekawy element ogrodu uprzyjemniający pobyt na świeżym powietrzu. Budowa takiego grilla pochłonie jednak sporo pracy i środków, warto więc przemyśleć, czy będziemy go na tyle często używać żeby inwestycja była opłacalna. Być może lepszym rozwiązaniem okaże się grill przenośny. Oto kilka rad przydatnych przy wyborze grilla:

  • grill, bez względu na rodzaj, musi stać na równej powierzchni, najlepiej blisko domu. Należy pamiętać, że grill murowany zajmie znacznie więcej miejsca niż przenośny, a osoba krzątająca się przy nim powinna mieć do niego swobodny dostęp,
  • miejsce, w którym zwykle przebywamy w ogrodzie (weranda lub taras) może się nie nadawać do postawienia grilla murowanego - w takim wypadku najlepiej kupić grill przenośny,
  • budowa grilla murowanego wymaga podstawowej wiedzy z zakresu obróbki kamienia i murarstwa. Zamiast podejmować się tej pracy samemu można kupić gotową konstrukcję i osadzić ją na podmurówce. Warto też zaplanować miejsce, w którym będziemy się delektować potrawami z grilla,
  • jeżeli z grilla będą korzystać zaledwie dwie osoby, nie ma sensu stawiać dużej murowanej konstrukcji - powodowałoby to niepotrzebne straty opału,
  • jeśli często korzystamy z grilla poza domem (podczas pikników lub w czasie wakacji), lepszym wyborem będzie grill przenośny,
  • budując lub kupując i montując gotowy grill murowany zapłacimy znacznie więcej niż za dobry grill przenośny.

Czyszczenie grilla

Wysoka temperatura powoduje, że w grillu spala się stary tłuszcz oraz prażą się różne zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest, by porządnie oczyścić sprzęt po każdym użyciu. Przede wszystkim należy wszelkie pozostałości usunąć metalową szczotką, a następnie wytrzeć grill zgniecioną gazetą. Kratownicę rusztu powinno się dodatkowo wyszorować przy użyciu niewielkiej ilości soli lub piasku. To ważne - czyśćmy ją kiedy jest jeszcze ciepła. Zanim kratownicę schowamy, możemy ją zakonserwować olejem.

środa, 2 listopada 2011

Regaty na liściach sałaty :)

Aby przygotować regaty na liściach sałaty szperamy w lodówce, półkach kuchennych oraz w szafkach z przyprawami, przygotowując składniki z poniższej listy:
  • 4 jajka, 4 plasterki żółtego sera, majonez, główka sałaty, sól, 16 wykałaczek
Składniki gotowe? Możemy zaczynać pichcić:

Jajka ugotować na twardo, obrać ze skorupek i przekroić na pół. Sałatę starannie umyć, wysuszyć i ułożyć na półmisku. Na sałacie położyć połówki jajek i lekko posolić. Z żółtego sera wyciąć trójkątne żagle. W każdą połówkę jajka wbić 2 wykałaczki, między które włożyć trójkątne kawałki sera, tak aby utworzyły się żagielki. Dookoła jajek można - używając dużej strzykawki - zrobić fale z majonezu.

Życzę udanych regat :D

Jakich zasad należy przestrzegać, aby ciasto zawsze nam się udało i jego przygotowanie nie sprawiało żadnych kłopotów?

Przy pieczeniu ciasta należy przestrzegać odpowiedniej temperatury, ta bowiem decyduje o jego pulchności. Ciasta kruche i półkruche wstawiamy do gorącego piekarnika o temperaturze 250-270 stopni. Drobne ciasteczka pieczemy 7-10 minut, mazurki 25-30 minut. Drożdżowe wstawiamy do piekarnika o temperaturze 200-220 stopni. Biszkoptowe pieczemy 25 minut w temperaturze 200 stopni. Piaskowe pieczemy 35-40 minut w temperaturze 200-210 stopni. Pierniki pieczemy 50 minut w 200 stopniach. Ptysiowe w 250 stopniach (po 10 minutach trzeba otworzyć piekarnik).


Oto kilka sprawdzonych i przydatnych rad:

  • ciasto będzie bardziej żółte i apetyczne jeżeli do ucieranych żółtek dodamy oprócz cukru szczyptę soli,
  • pianę z białek ubija się szybciej gdy, np. do ubicia 4 białek wleje się przed ubijaniem ćwierć łyżeczki octu,
  • ciasto drożdżowe nie będzie się kleiło do rąk, jeśli przedtem natłuścimy dłonie oliwą,
  • miękkie ciasto lepiej da się rozwałkować jeżeli położymy na nie natłuszczony pergamin,
  • jajko, którym smaruje się ciasto na wierzchu rozmieszać z niewielką ilością mleka - ciasto wolniej i ładniej się wtedy rumieni,
  • kruszonka nie będzie odpadała jeśli powierzchnię ciasta lekko zwilżymy letnią wodą,
  • ciasto kruche na placek z owocami należy po wyłożeniu na blaszkę posmarować ubitym białkiem, posypać lekko mąką a dopiero potem kłaść owoce. Placek będzie kruchy i bez zakalca,
  • orzechy przeznaczone na tort lub do masy należy przed użyciem lekko podpiec w piekarniku - zyskają na aromacie i smaku,
  • polewa czekoladowa na placku będzie gładka i delikatna jeśli po jej nałożeniu wstawimy ciasto do lekko nagrzanego piekarnika na 2-3 minuty (drzwiczki mają być otwarte), a po wyjęciu natychmiast postawimy w chłodnym miejscu.
A jakie są Wasze sposoby na idealne ciasto? :)

wtorek, 1 listopada 2011

Wszystkich Świętych

Nie ma się co rozpisywać, po prostu zapalmy znicze...